Spor Yaparken Karatay Diyeti Doğru Mudur

Categories

Karatay Diyeti Nedir?  Karatay diyetinin amacı, mevcut yanlış beslenme alışkanlıklarını değiştirerek, doğru beslenmeyi öğrenmek ve sağlıklı hayat sürebilmektir. Spor Yaparken Karatay Diyeti Doğru Mudur Doğru beslenmeyi öğrendikten sonra, bu diyet sayesinde ayda 5 ila 8 kilo verilebilinir. Karatay diyeti 6 ay boyunca uygulanırsa kalıcı sonuç elde edilir. Fakat her diyette olduğu gibi bu diyetin de doktor kontrolünde olması gerektiği bilinmelidir.

Spor Yaparken Karatay Diyeti Doğru Mudur

Karatay diyetinin en önemli püf noktaları;

* Her şey organik ve doğal olmalıdır.

* Mutlaka kuvvetli bir kahvaltı yapılmalıdır. * Sağlıklı yağ, protein ve karbonhidratlar kullanılabilir.

* 3 öğünden fazla yemek yememek gerekir. Ara öğünler kalkmalı ve iki öğün arasında mutlaka 4-5 saat geçmiş olmalıdır. Çok acıkıyorsa öğünler arasında limonlu su, şekersiz çay veya ayran tüketilebilinir.

* Mutlaka 2-3 litre su içilmelidir.

* Saat 20:00’dan sonra hiçbir şey yenilmemeli.

* Yemekler düşük ısıda ve uzun süre pişirilmeli.

* En unutulmaması gereken nokta ise ekmek ve şeker mutlaka hayattan çıkmalıdır.

 Sporcu Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

Sporcu Beslenmesi Nasıl Olmalıdır? Bir sporcu ihtiyacı olan kas kütlesine ulaşmak ve yağ oranının normal olmasını sağlamak için uygun bir beslenme programı düzenlemelidir. Bunun için sporcu 2000 ile 5000 kalori almalıdır. 3 ana 3 Ara öğün olmak üzere 6 öğün yemek yemeli ve öğün araları 2,5-3 saat olmalıdır. Günlük sıvı tüketimi arttırılmalıdır ve buğday, kepek, çavdar gibi ekmekler tüketilmelidir. Spor yapan kişinin en önemli besin kaynağı karbonhidrattır.

Bu sebeple pilav, makarna, ekmek gibi karbonhidratlı yiyecekleri mutlaka yemelidir. Yüksek karbonhidratlı beslenme sayesinde dayanıklılık süresi de artacaktır. Günlük ortalama 1 saat spor yapan birinin kilogram başına 5-6 gram karbonhidrat olması yeterlidir. Kas artması, korunması ve hızlı gelişmesi için de protein alımı şarttır.

 Karatay Diyeti Spor Yaparken Uygun mu?

Her ne kadar Karatay diyetinde protein ve karbonhidrat alımı önerilse bile, bir sporcunun ihtiyacı olacak kadar karbonhidrat alımı Karatay diyetinde bulunmamaktadır. Örneğin spor yapan kişinin diyet listesinde makarna, pilav, ekmek gibi bol karbonhidratlı yiyecekler yer alırken, Karatay diyetinde ekmek kesinlikle yasaktır. Spor Yaparken Karatay Diyeti Doğru Mudur Bu sebeple spor diyeti ve Karatay diyeti birbirine tezat düşmektedir.

Karatay diyeti yaparken spor yapmamak mı gereklidir diye düşünülse de, Karatay diyetini yaparken günlük 45 dakika ile 1 saat arasında yürüyüş yapmak faydalı olacaktır.