Kapalı Çarşı Nerede

Categories

Türkiye’de İstanbul’un ve Dahada genişletmek gerekir, Kapalı Çarşı Nerede Dünya’nın bile en ender çarşı örneklerinden olan Kapalı Çarşı ile ilgili biz de gruks olarak bir şeyler yazmasak olmazdı. İlk defa gidip gezecek olanlar, görmek isteyip bir türlü fırsat bulamayanlar, yada aşırı uzakta olanlar için, yada tekrar gidip görmek isteyenler ve yüzlerce kez gitmiş olsa dahi hala Kapalı Çarşı’ya doyamamış ziyaretçiler için böyle bir yazı hazırlamaya karar vermiş bulunuyoruz.

Kapalı Çarşı Nerede
Kapalı Çarşı Nerede

Kapalı Çarşı Nerede

Kapalı Çarşı Neredeİstanbul ilimizde, Beyazıt mahallesi ve Fatih ilçemizde bulunmaktadır, önemli bir tarihi lçemizde yer almaktadır. Kapalı Çarşı’nın bir çıkışı Beyazıt’a, bir çıkışı Cağaloğlu’na, bir çıkışıda Mercan Yokuşu’na, bir diğer ucu ise Çemberlitaş’a kadar uzanabilmektedir. Oldukça büyük bir yüz ölçüsü içeriside yer almaktadır.

Kapalı Çarşı Tarihi

Kapalı Çarşı’nın yapım yılı olarak Fatih Sultan Mehmet’in inşaat startını verdiği 1461 senesi kabul görür. Ancak Kapalı Çarşı tarihinin Bizanslılara kadar uzandığı bilinmektedir. İç Bedesten olarak bilinen ve 48×36 met. gibi küçük bir alanı oluşan ilk yapının Bizans eseri olduğu düşünmektedir. Yeni Bedesten, yani Sandal Bedesteni ise Fatih’in emri ile 1461’senesinde inşaatı yapılmaktadır.

Tarihin en önemlisi ise Fatih Sultan Mehmet’in yapımına başladığı çarşının büyümesi ve büyük ölçekli bir finans merkezi halini alması ise Kanuni Sultan Süleyman Dönemi’nde olmuştur. Kapalı Çarşı Nerede İlk yapılan çarşıya ek olarak yaptırılan Büyük Çarşı, Kanuni Dönemi yapı şaheserlerindendir.