İnternetten Havale İle Alışveriş

Categories

İnternetten Havale İle Alışveriş Bireyler ihtiyaç duydukları giyim, elektronik, market vb bir çok eşyayı internetten satın alarak hem zaman, hem de maliyet avantajı yakalıyorlar.

İnternetten Havale İle Alışveriş

Peki, internetten alışveriş yapmanın avantajları neler? İnternet üzerinden yapılan alışverişte bireyler mağaza gezmeye gerek kalmadan birçok ürünün farklı mağazalardaki fiyatlarını oturdukları yerden görebiliyorlar. Ya da ihtiyaç duydukları ürünün çeşitlerini hızlı bir şekilde inceleyebiliyorlar. Satın alınan ürünün kapıya teslimi de kişilere ayrı kolaylık sağlıyor. Böylelikle, özellikle havaleli eşyaları taşımak için ayrı bir çaba harcamalarına gerek kalmıyor.

İnternetten Havale İle Bir şeyler Alma

İnternet üzerinden yapılan alışverişte ödeme seçenekleri: İnternet üzerinden yapılan alışveriş için farklı yollarla ödeme yapabilmek mümkün. Kredi kartı ile ödeme, havale yolu ile ödeme, kapıda ödeme bunlardan bazıları. Kredi kartı ile ödemede taksit yapmak da mümkün olabilmekte. Kapıda ödeme, genellikle güvenlik açısından endişe duyanların seçtikleri bir ödeme yöntemi. Kapıda ödeme seçeneğinde, tahsilat için ayrı bir süreç işletilmesi gerektiğinden, ürün bedeline ilave olarak ek bir ücret daha ödemek gerekli olabiliyor. Havale ise, vadesiz banka hesabında bulunan paranın satıcının hesabına gönderilmesi suretiyle gerçekleşiyor.

Aynı bankanın şubeleri arasındaki para gönderme işlemine havale, farklı bankanın şubesine para gönderme işlemine ise EFT deniyor. EFT işlemi için bazı bankalar komisyon alırken, bazı bankalar almamaktadır. Bu yöntemle yapılan ödemede dikkat edilmesi gereken en önemli husus, sipariş numarasının ödeme esnasında mutlaka belirtilmesi gerektiğidir. Sipariş numarası, ödeme dekontu üzerinde kayıtlı olmalıdır. Aksi durumda satıcı, gelen ödemenin hangi siparişe ait olduğunu tespit edemeyebilir.

İnternet üzerinden alışveriş yaparken dikkat edilmesi gereken önemli konulardan biri de; alışveriş yapılan site ile satıcının güvenilir olmasıdır. Bunu anlamak için ise, alışveriş sitesinin ödeme adımlarında kullanılan güvenlik önlemleri kontrol edilebilir, ilgili site hakkında internette yapılmış olan yorumlar incelenebilir, ilgili siteyi kullanan müşteri sayısına dikkat edilebilir.

Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun, internet üzerinden yapılan alışverişte satın alınan ürünün iadesini mümkün kılmaktadır. İnternetten Havale İle Alışveriş Kanunda belirtilen süreler içerisinde, hiçbir gerekçe göstermeksizin satın aldığınız ürünü iade edebilirsiniz.