Doğumdan Sonra Yeni Doğan Bebek Bakımı

Categories

Doğumdan Sonra Yeni Doğan Bebek Bakımı Bebekler her anne için özeldir. Bu sebeple de iyi bir doğum sonrası bakımına ihtiyaç duyarlar. Genellikle ilk doğumunu yapan anneler bebek bakımı konusunda oldukça tecrübesiz oluyorlar. Bu tecrübesizlik iyi bir rehber ve bilgi verici içerikler sayesinde kolaylıkla atlatılabilir. Bu sayede de çocukları için mükemmel bir anne olma yolunda ilk adımı atmış oluyorlar.

Doğumdan Sonra Yeni Doğan Bebek Bakımı

Yeni Doğan Bebekler İçin Ağız ve Yüz Bakımı

Yeni doğan bebeklerin her yeri oldukça hassastır. O yüzden öncelikle bebeğe özenli bir şekilde davranmak gerekiyor. Ciltleri oldukça hassas olduğu için kuru ve nemli olmasına dikkat etmek gerekiyor. Aynı zamanda cildinin tahriş olmaması için bebek bezini her an kontrol etmek ve gerekirse değiştirmek gerekiyor. Tahriş olan bölgelere bebekler için tahriş giderici özel kremler kullanmakta fayda vardır.

Bebeğin altını ıslak mendiller yerine temiz bir bez ve su ile temizlemek de cilt hassasiyetini en aza indiriyor. En önemli konulardan biri de yeni doğanları nasıl yıkanacağı oluyor. Yeni doğan bebeğinizi her gün yıkamanıza gerek yok. Haftada 2 kez ince bir ılık bir suyla yıkamak yeterli oluyor. Aynı zamanda göbek bağına da su değdirmemeye özen göstermek gerekiyor. Çünkü hassas bir bölge olduğu için bebek enfeksiyon kapabiliyor ve ateşlenebiliyor.

Yeni Doğan Bebek Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocuklara iyi bakabilmek için öncelikle sağlıklı bir anne olmak gerekiyor ve annenin kendine iyi bakması gerekiyor. Bu yüzden doğum sonrasında vücut toparlamaya ve sağlıklı beslenmeye özen göstermek gerekiyor. Bebekleri kucağa alırken el ile başına destek vermeyi unutmamak gerekiyor.

Yeni Doğan Giysisi Nasıl Olmalıdır?

Bebeği kat kat giydirmek ya da çok ince giydirmek gerekmiyor. Hava durumuna göre giyilen kıyafetin kalınlığına ek olarak bir yelek ya da bir bluz daha giydirmek yeterli oluyor. Aynı zamanda doktorun tavsiyeleri her anne için önemlidir. Bu sebeple doktorun dediklerini yapmak gerekiyor. Doktorun verdiği tüm tavsiyeleri dinlemek ve verdiği ilaçları düzenli olarak kullanmak gerekiyor. Bilinmeyen bir durumla karşılaşıldığında yine doktora gitmek gerekiyor.