Bebeklere Neden Yumurta Beyazı Verilmez

Categories

Bebeklere Neden Yumurta Beyazı Verilmez? Yumurtanın yapısı incelendiğinde dışında koruyucu bir kabuk, iç kısmında ise beyaz ve sarı renklerde besleyici yapıdan oluştuğu görülmektedir. Bu kapsamda bir yumurtanın ’i kabuk, %58’i beyaz yapı ve %31’i ise sarı yapıdır. Besin içeriği oldukça yüksektir.

Bebeklere Neden Yumurta Beyazı Verilmez

 Yumurtada Bulunan Besinler

Yumurtanın beyaz ve sarı yapısındaki besin miktarları farklıdır. Yumurtanın sarı kısmının yapısında 3/4 enerji, yağ ve A, D, E vitaminlerinin tamamı bulunmaktadır. Ayrıca kolin, fosfor, demir ve kalsiyumun büyük bir kısmıda bu yapıda mevcuttur. Aynı zamanda protein ve riboflavinin yarıya yakın kısmı da bu beyaz kısımda bulunmaktadır. Yumurtanın beyaz kısmında ise protein ve riboflavinin yarıdan fazlası bulunmaktadır.

Ette bulunan demir miktarı kadar yumurtada da demir bulunmaktadır. Demirin büyüme ve gelişmedeki rolü düşünüldüğünde yumurta tüketiminin gebelik ve çocuklarda tüketilmesi önemlidir.

Yumurta yüksek protein kaynağıdır. Aminoasit örüntüsü bakımından anne sütüne benzeyen tek besin kaynağı yumurtadır. Büyüme ve gelişme döneminde olan bebek ve çocukların yüksek proteine ihtiyaçları bulunmaktadır.

 Yumurtanın Gelişim Üzerine Etkisi

Yumurta yaklaşık olarak 70 kcal enerji sağlamaktadır. Beyin gelişimi ve fonkisyonunu etkileyen kolinin en yoğun olduğu besindir. Protein kalitesi anne sütüne benzeyen tek besin kaynağıdır. Proteinin yanısıra mineral ve vitamin deposu olarak bilinir. İnsan vücudunun kendi kendine üretemediği ve dışardan ek olarak almak zorunda kaldığı proteinin yapıtaşlarını içerir.

 Bebeklere Ek Gıda Olarak Yumurta Verilmesi

Bebeklere altıncı aydan itibaren anne sütüne ilaveten tamamlayıcı ek besin verilmeye başlanılmalıdır. Yumurta yüksek protein ve esansiyel aminoasitler, zengin çoklu doymamış yağ asitleri ve fosfolipitler, demir içerir. Bu nedenle bebeklerin beslenmesinde önemli bir besin kaynağıdır. Yüksek protein kaynağı olan yumurtanın altıncı aydan itibaren ek besin olarak yumurta sarısının verilmeye başlanması gerekmektedir.

Yumurta bebek sağlığında ve beslenmesinde önemli ek gıdalardan biridir. Yumurta verilirken alerjik etkenlerin takibi için öncelikli olarak 3 gün kuralı ile yumurta verilmelidir. Sonrasında herhangi bir etkene rastlanılmamış ise yumurta verilme süresi ve oranı rutine bağlanmalıdır. Her gün 1/4 yumurta sarısı bebeğe verilmelidir. Bu oran zamanla arttırılmalıdır.

Yumurtanın sarısı yapısı demir, A vitamini ve B grubu vitaminler yönünden zengindir. Alerjik olması nedeni ile altıncı aydan önce verilmemesi gerekmektedir. Salmonella besin entoksikasyonu riski olması nedeni ile iyi pişirilmeli ve katı kıvamda tüketilmelidir. Pişirme esnasında ısı etkisi ile proteinler katılaşır.

Yumurtanın beyaz kısmı 60 °C’de, sarı kısmı ise 70 °C’de katılaşır. Bebeklere Neden Yumurta Beyazı Verilmez? Fazla pişirilmeden normal olarak katılaşmış yumurta sindirimi kolaylaştırır. Yumurta beyazı ise alerjen etken gösterebileceği için 8. ve 9. aylarda bebeğe verilmeye başlanılması gerekmektedir.

Önceki İçerikKombi Servisi
Sonraki İçerikGezen Tavuk