Akustik Performans Belgesi

Categories

Akustik Performans Belgesi 2017 yılında, Çalışma ve Şehircilik Bakanlığı’nın çıkarmış olduğu Akustik Performans Belgesi, binaların gürültüye karşı korunmasını fakatçlamaktadır. Bu belge, binaları isteğine nazaran düzenlenmektedir. Huzurun sağlanması, sessizliğin ön planda olması ve özellikle binadaki insanoğlun ruh sağlığını koruması açısından bu düzenlemeye gidildi.

Binalar eğer, gürültüye karşı önlem almadıysa, ruhsat alamayacak. Sessiz binaların olması için ise, binalara bazı akustik testler düzenlenecek. Yönetmeliğin kapsadığı gürültüler şunlardır:

Akustik Performans Belgesi

-Komşuluk gürültüleri
-İklimlendirme
-Isıtma
-Asansör
-Çöp bacası
-Merdiven

Belirtilen bu gürültü unsurları bütün resmi ve özel yapıları kapsamaktadır. Yönetmeliğe göre, pencere, tesisat ve duvar şeklinde alanların ses yalıtım özelliğine bakılırsa dönmesi gerekiyor.
Mevcut ve Yeni Binalar
Binaların ses yalıtımı olabilmesi için, bölgesel gürültü haritasının çıkartılması gerekiyor. Bununla birlikte doğru malzemeler seçilmeli. Yönetmeliğin belirlemiş olduğu bütün standartlar yeni yapılar için geçerli olacak. Sadece mevcut yapılarda bu sistem isteğe bağlı olarak uygulanacak.
Binaların yapım aşamasında gerekli olan akustik raporlar hazırlanacak. Gene isteğe bağlı olarak akustik performans raporları çıkartılacak. Bu belgeler ise uzmanlar tarafından oluşturulacak.

Akustik Rapor hakkında Akustik uzmanlarının hazırladığı raporların kapsamında şunların bulunması gerekmektedir:

 Enerji Kimlik Belgesi

-Mekânların gürültüye karşı ne kadar hassasiyeti olduğu hesaplanacak.
-Hedeflenen akustik kalite uygulanacak.
-Belirtilen sınır değerler döşem projelerinde değerlendirilecek.
Akustik Projeler Nerelerde Uygulanabilir?
Akustik projelerin uygulanabilmesi için, binaların aşağıda özelliklere haiz olması gerekmektedir. İşte o binalar:
A ya da B akustik performansına sahip olmak isteyen binalar
Konser yahut dinleme salonları şeklinde özel dinleme alanları olan binalar
İnşaat alanının en az 2.000 metrekare olduğu binalar (Konut dışı ve iki kattan fazla olan binalar)
Çatı arası ve bodrum katının haricinde 7 kata haiz olan binalar, Aynı zamanda şirketimiz Akça Enerji Firmamızdan kaliteli bir şekilde Enerji Kimlik Belgesi Hizmetleride alabilmeniz mümkündür.